Annual Awards

2021 Excellence in Engineering Awards

The 2021 annual ACSE Awards for Excellence in Engineering were presented on Monday 6 December 2021. The event was a hybrid live event with an online broadcast, hosted at the offices of Mott Mac. There were 27 submissions across the 7 categories.

2021 AWARD WINNERS

LARGE BUILDING PROJECTS

Winner: Locomotive Workshop – Arcadis

MEDIUM BUILDING PROJECTS

Winner: Little National Hotel – TTW

SMALL BUILDING PROJECTS

Winner: Lavander Bay House –  SDA Structures
High Commendation: Smart Design Studio – Northrop

UNUSUAL BUILDING PROJECTS

Winner: Float Design Store Staircase – Partridge

SUSTAINABLE STRUCTURES

Winner: Honeysuckle City Campus – Northrop

AWARDS FOR PEOPLE OF THE YEAR

Female Engineer of the Year: Emily Chung – TTW
Young Engineer of the Year: Mitchell Ryan – Northrop

GOLD MEDAL AWARD

Dr John Nutt – Arup

2021 Awards Judging Panel:

Ali Habibi – President, ACSE NSW
Matt Harding – Retiring ACSE Board Member
Eric Smith – 2020 Gold Medal Winner
Prof. Bryan Uy – Head of School of Civil Engineering, University of Sydney
Greg Ewing – General Manager, Engineers Australia – NSW & ACT
Laura Cockburn – NSW Chapter President, Australian Institute of  Architects
Viabhav Gaikwad – Chair, Sustainable Engineering College

Read our judges notes and comments.

2020 Excellence in Engineering Awards

The 2020 annual ACSE Awards for Excellence in Engineering were presented on Wednesday 2 December 2020 (postponed from MArch due to Covid). The event was a hybrid live event with an online broadcast, hosted at the offices of Mott Mac. There were 29 submissions across the 6 categories.

2020 AWARD WINNERS

LARGE BUILDING PROJECTS

Winner: Phoenix Art Gallery – TTW

MEDIUM BUILDING PROJECTS

Winner: Ken Rosewell Arena Redevelopment – Arup

SMALL BUILDING PROJECTS

Winner: Balmain House – Partridge
High Commendation: Whale Beach House – Partridge

UNUSUAL BUILDING PROJECTS

Winner: Pyrmont Bridge Restoration – RBG

AWARDS FOR PEOPLE OF THE YEAR

Female Engineer of the Year: Emma Buis – TTW
Young Engineer of the Year: Nicolas Smith – RBG

GOLD MEDAL AWARD

Eric Smith – Hyder Consulting

2020 Awards Judging Panel:

Joyce Lee – President, ACSE NSW
Prof. Brian Uy – Head of School of Civil Engineering, University of Sydney
Greg Ewing – General Manager, Engineers Australia – NSW & ACT Division
Andrew Nimmo – NSW Chapter President, Australian Institute of Architects
Tim Hogan – 2019 Gold Medal Winner
Trudy Myers – Retiring ACSE Board Member

Read our judges notes and comments.

2019 Excellence in Engineering Awards

The 2019 annual ACSE Awards for Excellence in Engineering were presented on Thursday 21 March 2019 at L’Aqua Cockle Bay Wharf. This year two new categories were introduced – Female Engineer of the Year and Young Engineer of the Year.

There were 26 submissions on display and 100 people attended the event to help us celebrate the achievements of our profession.

2019 AWARD WINNERS

LARGE BUILDING PROJECTS

Winner: OMNIA, Potts Point – Northrop Consulting Engineers

MEDIUM BUILDING PROJECTS

Winner: ANZAC Memorial Centenary Project – TTW

SMALL BUILDING PROJECTS

Winner: Emanuel Synagoge – TTW

UNUSUAL BUILDING PROJECTS

Winner: Three Capes Track – SDA Structures
High Commendation: UTS Central Stairs – Bonacci Group

AWARDS FOR PEOPLE OF THE YEAR

Female Engineer of the Year: Isabel Duffy – Northrop Consulting Engineers
Young Engineer of the Year: Nick Boey – Northrop Consulting Engineers

GOLD MEDAL AWARD

Tim Hogan – Stigter Clarey & Partners

2019 Awards Judging Panel:

Professor Brian Uy – Head of the School of Civil Engineering, University of Sydney
Andrew Nimmo – NSW Chapter President, Australian Institute of Architects
Greg Ewing – General Manager, Engineers Australia, NSW & ACT Division
Richard Kell – ACSE Gold Medal Winner 2017
Joyce Lee – ACSE President – Arcadis
Todd Halliday – ACSE Retiring Board Member – Northrop

Read our judges notes and comments.

2018 Excellence in Engineering Awards

2018 AWARD WINNERS

LARGE BUILDING PROJECTS

Winner: Parliament House, Hobart – TTW

MEDIUM BUILDING PROJECTS

Winner: The Incubator – TTW
High Commendation: Barangaroo R1 – Arcadis

SMALL BUILDING PROJECTS

Winner: Chippendale Warehouse – pmi
High Commendation: Rosin House – SDI Structures

UNUSUAL BUILDING PROJECTS

Winner: Interloop – Structures Consulting Engineers

GOLD MEDAL AWARD

Richard Kell

2018 Awards Judging Panel:

Professor Brian Uy – Head of the School of Civil Engineering, University of Sydney
Andrew Nimmo – NSW Chapter President, Australian Institute of Architects
Greg Ewing – General Manager, Engineers Australia, NSW & ACT Division
Rick Plitz – GHD
Rob McGowan – Structure Engineers
Trudy Myers – Instruct, ACSE President